Co wiemy na temat wulkanów?

Wulkany są bardzo niebezpiecznymi zjawiskami, które można napotkać nie tylko na Ziemi. Na innych planetach układy słonecznego, o podobnej budowie geologicznej jak Ziemia, np. na Wenus również istnieją wulkany. Wulkany to nic innego jak Miejsca, z których wydobywają się gazy wulkaniczne, lawa oraz materiał piroklastyczny. Aktywności wulkanów zmieniają się wraz z czasem, tak tez można obserwować aktywne i wygasłe wulkany, oraz wulkany uśpione, które w każdej chwili mogą ujawnić swoją aktywność sejsmiczna.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Niektóre czynne wulkany są cały czas w stanie wzmożonej aktywności i co jakiś czas następuje ich erupcja, podczas której wydobywają się z nich charakterystyczne gazy oraz materiały. Wygasłe wulkany, to takie, których aktywności nigdy w czasach historycznych nie zarejestrowano, a uśpione to analogicznie te, które kiedyś były aktywne. Na Ziemi można spotkać tysiące nieczynnych wulkanów zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Bardzo charakterystyczne dla wulkanów są ich kształty, które różnią się w zależności od miejsca, z którego wydobywała się lawa. Tak tez wulkany dzieli się na stożkowe i tarczowe oraz linijne.

Na Ziemi największe skupiska wulkanów występują w Indonezji, gdzie spotkać można aż osiemdziesiąt aktywnych i sto drzemiących wulkanów. Również w Polsce można napotkać ślady wulkanów. Stożki wulkaniczne występują sporadycznie w Sudetach i w Pieniach, również Góra Świętej Anny jest wygasłym wulkanem.

Na Ziemi wulkany powstawały na początku górotwórczości na obszarach częstych trzęsień ziemi. Dzisiaj aktywne wulkany spotykamy zazwyczaj w miejscach, gdzie spotykają się płyty tektoniczne, które się ze sobą ścierają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *